Odafele biciklivel mentünk. Kb 300 méter megtétele után full vízszintesen panaszkodtam SOmnak, hogy alig tudok menni. Azt mondja ilyen terepen minden fáradtság és erőfeszítés nélkül kellene mennem. Mondom én márpedig megszakadok már most, baromi nehéz tekerni a bringát. Na erre cseréltünk. Kb nem is kellett tekernem azt a másik bringát, szinte magátol siklott. SOm meg küszködött az enyémmel, a meredekebb hidakon ő sem tudott feljönni vele. Kiderült, hogy mégsem az erőnlétemmel van gond, hanem a biciklivel. Na ez azért nagy öröm. Igyekszünk minél hamarabb szervízbe vinni, mert a másikkal beláttam, hogy igazából tényleg egész jól lehetne közlekedni kétkerekűn.
Az egyik kolléga egyébként mondta, hogy ő a síelésen nem volt és mivel pénteken, munkanapon van az indulás, így aznap neki be kellett menni melóba. Voltak összesen 4-en az egész irodában. A mostani eseményre 104-en mentünk az irodától, 2 buszba befértünk mind. Hollandia északi területére, Frieslandra (Frízföld) mentünk, Koudum városának környékére a Kuilart-tóhoz.
A pénteki program első soron vitorlázásból állt, amit egy vacsora követett, végül egy élőzenés party-val záródott. A szombati szabadon választott programokból: vitorlázás haladóknak, biciklizás csoporttal a környéken vagy szabadidő (amiról később kiderült, hogy igazából futás o.O).
Szállásilag 5 fős bungalookba voltunk osztva, valamint a pénteki napra 11 fős vitorlás csoportokra. A bungalookról annyit, hogy kívülről nem tűntek valami jónak, de belülről szuper modern lakások voltak, 3db 2 fős szobákkal, konyhás nappalival, fürdőszobával. Ami viszont muris volt, hogy WC papírt nem találtunk. Egyikünk szólt miatta, erre letolták, hogy pedig van, ott az ebédlőasztalon. A 193-as képen látható zacskó, amiben leginkább pékárut képzeltünk el mindannyian, 2 guriga volt. O.O
Na de akkor a vitorlázásról. Ahogy írtam nem volt feltétel a tapasztalat, de azért látványosan úgy osztották be a csapatokat, hogy 1 tapasztalt legyen mindenkinél és olyan 4 átlagos. A többiek pedig kezdők. Mikor elmagyarázták, hogy ilyen 120 éves tradícionális vitorlásokon leszünk, közöltél, hogy a tanítási fázist követően versenyvitorlásni fogunk. O.O Aztán csapatokba formálódtunk és kivittek a csónakokhoz. Na ekkor jött ez elképedés. Ilyen 20 méteres csónakokról volt szó (nekem brutál magasnak tűnő vitorlával), amiknek 10 cm magas pereme van. Ismervén az egyensúlyérzékemet jól megijedtem. Aztán közölték, hogy mi fogjuk vezetni a csónakot. Na akkor mégjobban, ekkor elhatároztam olyan feladatot vállalok, amivel nem kell a peremen mászkálni. XD
Miközben magyaráztak, elkezdett szakadni a jég, csak néztünk. XD Szerencsére miközben elindultunk elállt. Közben ment a magyarázat. Én a hajó végén való munkálatot vállaltam a fővitorlánál, így az elejében nem tudom pontosan milyen teendők voltak. Elől a fővitorlát kellett úgy mozgatni, hogy az a szél állásával merőlegesen legyen. Na most ehhez azt kell tudni, hogy a vitorla alsó gerendája (kb 500 kg-s farúd) - angolul boom, hollandul giek - a csónak fedélzetétől 60-70 cm magasan van. Ha tehát változtatni akarjuk, hogy a hajó melyik oldalán legyen, konkrétan át kell vinni a személyzet feje felett, tehát ilyenkor mindenki azonnal lebukik (ezt egyébként a skipper - akik vezeti a csónakot - jelzi).
Na tehát a hátsó személyzet: mindkét oldalon 1-1 ember emeli az oldalsó lapátokat (nem tudom mi a neve, mert nem találtam meg, így nem tudom az angol sword kiejtésének megfelelő szó amgol vagy holland megfelelője-e), ők a hajó két oldalán ülnek. Mögöttük ül két ember, akik a kötelekkel irányítják a giek-et. A kabinban állva egy személy, aki a felesleges kötelet behúzza, a szükségeset kiadja, ezzel megakadályozva, hogy a kötél összeagabalyodjon (ha megtörténik, a kötelet a csomónaál le kell vágni és venni kell majd újat és meglepően drága), illetve egy fő, aki az angolul rudder, hollandul roer, magyarul talán oldalkormányrúd nevú rudat irányítja aszerint, hogy merre menjen a hajó. Én a kabinos feladatot választottam, mert az tűnt a legmesszebbinek a víztől. XD
A túlsó parta mentünk át gyakorlásképpen. Az úton borongós volt végig, de a szél kellemes volt. Párszor végigpróbáltuk a boom pozíciójának a váltását, amit egyébként overstag gaan-nak neveznek. Nem találtam hasonló módszerűt, de itt látszik, hogy pontosan miről is van szó. Annyi, hogy itt konkrétan le is kellett bukni, csak ülve nem voltál elég alacsonyan.
Átérve a túlsó oldalra szakadni holland ebédeltünk (továbbra is kenyér), illetve egy holland specialitást is ki lehetett próbálnunk, ami hamburger zsömlében fűszeres krokett mustárral. Határozottan nem is rossz. Közben durván szakadt az eső, szerencsére pont beértünk az étterembe addigra. Elég hamar végeztünk egyébként és mentünk vissza a hajóhoz. Visszefele versenyvitorlázás volt a feladat. Ez annyiban tér el az előbbi tanulófázistól, hogy itt a cél minél gyorsabban menni, tehát folyamatosan követni kell a szél állását. Az úton volt szélcsend, valamint egy olyan 2 perces időszak is, ami alatt 3-szor kellett overstag gann-ozni, brutál volt. Meg is ijedtem alatta, mert olyannyira bedőltünk, hogy majdnem befolyt a viz a hajóra, nem örültem volna, ha felborulunk. O.O Ráadásul két kollegát is majdnem lecsapott a boom. Egyiküknek mondjuk ki is sebesítette a kezét a kötél, ahogy elkapta a nagy szélrángatásban. A versenyt nem nyertük meg... XD 8-an indultunk, abból 3 csapatot diszkvalifikáltak (egy nem ment a célba, egy korábban indult a rajttól, egy meg rossz oldalról kerülte a bóját és kapott büntetőkört is, de így is kizárták), így lettünk 5. helyezettek. Az egyik kizárt mögöttünk végzett volna (mondjuk végülis így is mögöttünk voltak).
A vitorlázás amúgy egészen jó volt. A verseny után már csak kimentünk a partra (közben sajtoztunk a fedélzeten), ekkor végre kisütött a nap. Egy baja amúgy csak, hogy nagy a szél és emiatt brutál hideg van. A kezem és a lában teljesen lefagyott a végére. Úgy, hogy még kaptunk is overallt és kabátot, amit a normál ruhánkra kellett rávenni. Tök jó meleg volt és tökéletesen vízálló, de még így is fáztam a kb 4-5 órás hajókázás után. A parton kaptunk egy snaps-ot.
A bulizás alatt belefutottam a főnökbe és mondta, hogy kell még ember a másnapi vitorlázásra. Mondtam neki, hogy a leírás szerint haladók kellenek én meg full kezdő vagyok. Mondta nem baj, lehet nézelődni jönni is, 5 fő jöhet egy hajóra. Ebből már látszott, hogy kisebb vitorlásokról van szó, szóval nem voltam benne biztos, hogy jó ötlet. IGazából a szabad programot akartam (biciklivel nem tudtam volna tartani az iramot a hollandokkal), hogy körül tudjak nézni kicsit. Végül meg lettem győzve és másnap is a vitorlázós csapattal mentem.
Erre nem vittem telefont, mert tudtam kisebb csónak lesz és nem mertem megkockáztatni, így képek sincsenek róla. Nagyon feladatom nem volt, csak hogy súly legyek, rajtam kívül a 3-an irányították a csónakot (egy a ruddert, egy az első, egy a hátsó vitorlát). Mindig a csónak egyik szélére kellett ülni, mert úgy gyorsabban lehet haladni. A giek itt is alacsonyan volt, tehát a szélén ülve overstag gaan-kor le kellett bukni a csónak közepébe és felmászni a másik oldal szélére. Hasonló méretű hajóról találtam videót erről. Mi is így csináltuk, csak mi nem hajoltunk ki a hajón túl. Egyébként problémamentes volt, bár fröcskölt a víz ránk rendesen, illetve félúton felkapta és elvitte a szél a térképünket. XD Majdnem elértük a túlsó partot, majd mentünk vissza.
Csak 2 órát csónakáztunk, de 2 zokniban és csizmában is brutál fáztam a végére. Ennek ellenére jó volt és talán még telefont is hozhattam volna, legalábbis visszafele nagyon kellemes egyen szelünk volt, nem kellett overstag gaan-olni sem. A vitorlázás után rögtön szedelőzködni kellett, mert kicsit késve értünk partra és indulni kellett a busszal.
Hazaérve a SOm finom vacsival várt, az volt az előző posztban leírt hot wings az avokádós salátával és fehér borral. Ma este még én is főzöcskéztem azért, Ucchan által ajánlott túrós kalácsot, ami jó lesz majd frissen reggelire. Képeket majd holnaő teszek fel róla.
Készültek képek is az eseményről. Kollágál rajta vannak, ezért
még megkérdem tőlük, hogy maradhat-e így a blogban, vagy ne
tegyem ki publikusan. Egyelőre még
elérhetőek a galériában.
Videók: indulunk a vitorlával | koncert részlete
- mézes-ketchupos csirkecomb steakburgonyával és tejfölös mártógatóssal
- csirkecomb krumplipürével
- hot wings avokádós krumplisalátával
- hamis túros kalács
Mézes-ketchupos csirkecomb
- 4 csirkecomb
- ketchup
- fokhagyma pépesen vagy granuláltan
- 1 ek méz
- csípős paprikakrém vagy csipetnyi csili
- 1 kanálnyi apróra vágott friss rozmaring vagy szárítottból kevesebb
- 2 ek olívaolaj
1. Összeverjük egy tálban a ketchupot, fokhagymát, mézet, paprikát,
rozmaringot és olívaolajat.
2. A csirkecombokat olajozott tepsire rakjuk.
3. Alaposan bekenjük a combokat a páccal.
4. Előremelegített sütőben készre sütjük.
Steakburgonya tejfölös mártogatóssal
- 1 kg krumpli
- sültkrumpli fűszersó (vagy házilag: feketebors, pirospaprika, só, fokhagymapor mindenképpen, én kurkumát is tettem bele)
- 5 dl tejfől
- 3 gerezd fokhagyma
- só
1. A krumplit héjában főzzük majdnem puhára.
2. A majdnem kész krumplikat vágjuk 4-6 szeletre és helyettük az olajozott
tepsire.
3. Jó alaposan szórjuk meg a fűszerkeverékkel.
4. 250 fokon süssük ropogósra (a csirkével együtt is be lehet rakni).
5. A tejfölbe zúzzunk 3 gerezd fokhagymát és kis sót.
6. Tálaláskor a krumpli mellé adjuk a tejfölös szószt is.
Csirkecomb
- 4 csirkecomb
- olaj
- majoranna (nem volt, kakukkfűvel helyettesítettük)
- só
- bors
1. A csirkecombokat beolajozzuk es olajozott tepsire helyezzük.
2. Erőteljesen megszórjuk sóval, borssal és majorannával.
3. Előremelegített sütőben készre sütjük.
Krumplipüré
- 1kg krumpli
- tej
- 2 ek olívaolaj
- 3 ek joghurt
- 1 dl tej
- szerecsendió
- feketebors
- fokhagymapor
1. A krumplit meghámozzuk, karikákra vágjuk és puhára főzzük.
2. A krumplit összetörjük.
3. Hozzáadjuk a további összetevőket és óvatosan összekeverjük.
Hot Wings
- 1 pohár ketchup
- fél pohár barna cukor
- 1 ek almaecet
- 1 ek csiliszósz
- 1 tk szójaszósz
- fél tk őrölt kömény
- 20 csirkeszány félbe törve
1. Keverd össze a ketchupot, barna cukrot, ecetet, csiliszószt, köményt és
a szójaszószt. Kóstold meg és finomítsd ízlés szerint.
2. Öntsd le a csirkét a szósszal.
3. Tedd sütőbe, legjobb ha fémrácsra helyezed (ellenkező esetben a sütés
felénél fordítsd meg!).
4. Süsd készre (szerintem a sütőnk rossz, nekünk 250 fokon kellett majd egy
óra, de más sütőben 30 perc elég kellene, hogy legyen).
Avokádós krumplisaláta
- 5 közepes méretű krumpli
- 5 ek majonéz
- 1 ek dijoni mustár
- fél ek feketebors
- fél ek só
- 1 ek olívaolaj
- 1 ek ecet
- 2 avokádó fél cm-s szeletekre vágva
- 2 fej lilahagyma
1. A krumplikat vágd 2-3 cm-s kockákra és főzd puhára, majd hagyd hűlni.
2. Tedd a kész krumplit egz nagy tálba.
3. Az öntethez keverd össze a majonézd, ecetet, mustárt, sót, borsot.
Kóstold, ízlés szerint finomítsd, majd tedd hozzá a lilahagymát.
4. Tedd a szószt a krumplira.
5. Tedd hozzá az avokádót és óvatosan keverd össze, ne törjön össze a
krumpli és az avokádó.
Megjegyzés: Érett avokádót venni nehéz, éretlent pedig napokig kell hagyni utóérni. Ha azonnal szükségvan avokádóra, akkor van egy trükk, amivel az éretlent is azonnal felhasználhatóvá lehet tenni. 30 másodpercre be kell rakni a mikróba, majd kinyitni az ajtaját egy pillanatra, majd ismét további 30 másodpercig melegíteni. Ettől az avokádó megpuhul. Nem lesz olyan erőteljes íze, mint a lassan beértnek, de egyáltalán nem rossz az eredménye. Érdemes kipróbálni!
Hamis túros kalács
- 4 tojás
- 25 dkg tehéntúró
- 25 dkg liszt
- 2-3 evőkanál mazsola
- fél csomag sütőpor (6 g)
- 1 csipet só
- 1 csomag vaníliás cukor
- 10 dkg kristálycukor
- 15 dkg puha vaj
- 2 dl tejföl
1. Egy tálban összekeverem a lisztet a vaníliás cukorral, a csipet sóval és a
sütőporral. A mazsolát megmosom, lecsöpögtetem. A tojásokat a kristálycukorral
habosra keverem, majd hozzákeverem a túrót, a vajat és tejfölt. Ezután
folyamatosan hozzákeverem a sütőporos lisztet is, majd belekeverem a mazsolát.
2. Egy hosszúkás formát (pl. püspökkenyér formát) vékonyan kivajazok/lisztezek
és a tésztát beleegyengetem.
3. Előmelegített 180 fokos sütőben kb. 50 percig sütöm aranybarnára. Ha a teteje
nagyon szépen megsült, sütés közben letakarom fóliával és úgy sütöm tovább, hogy
ne égjen meg. (a sütési idő első 30 percében légkeveréses programon sütöm, a
hátralévő időben pedig alsó-felső sütésen > a sütési idő sütőfüggő) Ne ijedjünk
meg, a tészta nem sül meg teljesen szárazra, szaftos, picit pudingszerű marad >
az állagát hasonlíthatnám a rizsfelfújt állagához.
4. Amikor langyosra hűlt, óvatosan kiborítom a formából.
Megjegyzés: Túró helyett kwarkból csináltam, ami alapvetően túró jellegű, de lágyabb, nincsenek benne darabok. Kellemes állaga lett tőle a süteménynek. Püspökkenyér formám sem nagyon volt, így pite formája lett.
Szombat este pedig erre a pogácsa receptre vetettem rá magam. Nem lett rossz, bár elsőre túl lágy volt a tészta és emiatt laposak lettek a pogácsák.
Mióta itt vagyunk, még nem csináltuk halat, úgyhogy SOm ezen sült tengeri halfilé tejszínes mártással receptet felhasználva csinált egyik nap vacsorát. Lazaccal, mert bár vajhallal szerettük volna, nem sikerült találnunk.
Főzeléket sem csináltunk még, aminek olyan egyszerű okai vannak, hogy brutál drága itt kint a zöldség. Emiatt SOm kérésére zöldbabfőzit csináltunk, ehhez két receptet is kombináltunk, ezt és ezt. Ezzel már több problémánk akart, ugyanis nem találtunk otthoni mirelit vajbabot, helyette friss zöldbabból csináltuk. Azt az információt kaptuk, hogy 20 perc alatt puha lesz, hát ez egy óra főzés után még mindig kemény volt…
A héten egyébként voltunk Praetoréknál (ő ajánlott a céget, ahol jelenleg SOm dolgozik), áthívtak vacsorára. Sajtos föndü volt, aminek az volt a plusz érdekessége, hogy nem ám kenyérrel, hanem különböző zöldségekkel (olívabogyó, koktélparadicsom, főtt brokkoli, főtt répa, grillezett gomba) és egy szalámifélével. Mindenképpen kipróbáljuk majd mi is a szokásos szilveszteri menü felturbózásaként. Jól elbeszélgettünk egyébként, tök sok hasznos dolgot tanultam is tőlük.
Melóról nem szeretnék nagyon írni, mindenesetre igyekszem. Az ebéd egyébként nagyon holland, kenyér feltétekkel. Egyik tipikus holland feltét a reszelt csoki, száraz kenyéren. Na persze megvajazottal se sokkal jobb. Mondjuk tejberizsen ez a reszelég egész jó, de a kenyeres változatával nem szimpatizálok. Péntekenként lenne meleg kaja, de lakásnézés miatt pont el kellett jönnöm előtte, sajnálták is a kollégák. Jövő pénteken meg is lesz az első 2 napos céges kirándulás, vitorlázni megyünk. Amúgy a melóról annyit, a legtöbben ragaszkodnak a munkaórákhoz (napi 8 óra, ha lehet nem több, de nem is kevesebb), a munkaidőt pedig brutálisan végigdolgozzák. Rálátok sokak gépére és látom, hogy tényleg nem csinálnak semmit munkán kívül. Nem néznek egy percre se híreket, privát leveleket, semmit. Ha kimennek kávéért, akkor is rögtön jönnek vissza a kávéval együtt…
Ma voltunk egyébként a botaikus kertben, ami gyakorlatilag itt van mellettük. Kiderült hogy mellette van az állatkert, tehát az is itt van. Jó idő persze az időjárásjelentéssel ellentétben nem volt, de legalább végre nem esett. Persze a nap sem sütött és hideg is volt. Kellemes volt a meleg üvegházaban járkálni. Volt sokféle növény, de sajnos az angol feliratokat azért nem vitték tulzásba. Jóval kisebb, mint a német Herrenhauser Garten, de azért jól elnézelődtünk benne. Csináltam néhány képet is, majd rakom a galériába.
A lakáskeresés is egyelőre jól alakul. A második lakásnéző turnus alatt az egyik lakást lefoglaltattuk, jövő héten remélhetőleg mehetünk megnézni ismét. Amúgy végül egy nyugati, kisebb, barátságos kis lakást választottunk. Folyó közvetlen szomszédságában van, a 7. emeleten. Előnye, hogy környék házai alacsonyabbak, tehát jól ki lehet látni és van egy, másrészt a legfelső emeleten vagyunk, a szomszéddal közös tetőterasza is van (szomszéd állítólag külföldön tartózkodik, csak ritkán jár erre). Azt hiszem nem írtam még, de a holland lakásokban általában nagyon szűk lépcsőházak vannak (itt szerencsére van lift is). Emiatt a bútorokat nem lehet ott felcipelni. Észrevettük azonban, hogy minden ház oldalán vannak ilyen kampók vagy csigák, amiken fel lehet húzni a cuccokat.
Korábban sok mindenről akartam írni, de tök jól elfelejtettem… Na kicsit akkor a szeméthelyzetről. Azt mesélte a lakásközvetítő, hogy régebben, a 70-es evekben nagyon szemetesek voltak Hollandia utcái. Kicsi szemetesek voltak, amiket könnyen feldöntött a szél és nem is fért bele túl sok cucc. Emiatt mindenfele szét lettek azok dobálva. Ennek megoldása nem a nagyobb szemetes lett, hanem zacskók. A szemétnapok előtti éjszaka zárt, fekete zacskókban hordják le a szemetet kupacokba. Ez elvileg jobban beválig, nem szedi szét a szél és az eső. Érdekes. Az ideiglenes lakáshoz egyébként szerdán és szombaton jár a szemetes.
Galéria itt!
Képek a galériában itt tekinthetőek meg.
Kókuszos, zóldséges-csirkés curry (4 fő)
- 3 fél csirkemell nagyobb kockákra vágva (vagy csirkecombfilé, az hamarabb is elkészül)- brokkoli, karfiol kis darabokra vágva
- répa karikába vágva
- fél zeller felkockázva
- 1 felkockázott vöröshagyma
- 4 gerezd foghagyma szétnyomva
- jalapeño (én kihagytam, mert nem volt, helyette több csilit szórtam bele)
- gyömbér (akár lehet bele főzni frisset is karikázva vagy reszelve, én nem találtam itt kint), feketebors (én fehérborsot használtam, jobban illik hozzá), csili, só, cukor, koriander zöld, kurkuma, curry por
- 3 evőkanál olívaolaj
- másfél kocka csirkehúsleves kocka 8dl vízben felengedve
- 400g kókusztej
1. Sózzuk és borsozzuk be a csirkedarabokat. Edénybe tegyünk kis olívaolajat (2 evőkanál) és azon pirítsuk meg (ekkor kezd barnulni) kb 10 perc alatt. Szedjük ki egy tányérba.
2. Öntsünk még 1 evőkanál olívaolajat az edénybe. Szórjuk rá a vöröshagymát és pirítsuk meg.
3. Kb 3 perc után vegyük a lángot közepesre és tegyük hozzá a feldarabolt zöldségeket és a fokhagymát is. Fűszerezzük meg sóval, borssal, kurkumával, curryvel.
4. Pirítsuk a zöldséget is 5 percig, majd öntsük fel az alaplével és tegyük hozzá a félretett csirkemellett. Ekkor tehetjuk fel külön lábasba
5. Alaposan főzzük meg, jó fél óra kell neki. Kóstoljuk meg és fűszerezzük, ha nem elég ízes.
6. Mikor már a répe megpuhult, adjuk hozzá a kókusztejet és szórjuk meg csilivel.
7. Forraljuk fel ismét. Tegyük hozzá a koriandert. Keverjük össze és vegyük le a tűzről.
8. Hagyjuk összeállni 5 percig. Közben remélhetőleg elkészül a rizs.
9. Tálaláskor a rizsre szedjünk a szószós keverékből. Fehérbor jól illik mellé.
Az első kinti hetem péntekén voltam az Adyennél interjún (az nagyon tetszett, hogy nagyra értékelik a személyes projekteket). Kedden tudtam meg, hogy sikeres volt, jövő hétfőn kezdek náluk, mint java programozó. Igyekszem megfelelni!
Szombaton SOmmal együtt várásoltunk biciklit. Furcsák az itteni bicajok. Nincsen a legtöbben kézifék és alig néhányon van váltó, viszont mind kontrás. Na persze emelkedő inkább csak a hidakon van, tehát végülis érthető a váltó hiánya is. A kéziféken viszont annak ellenére is nehéz túltennem magam, hogy az otthoni bringámon hiába volt, sosem működött. Na mondjuk azon a kontra se fog jól, ezen legalább igen. SOm bringájáról hétfőn munkába menet leesett a lánc. Ilyenkor persze nincs kontra sem, tehát csak lábbal lehet megállni. Nagy szerencse volt, hogy nem emelkedőn volt, valamint hogy szinte mindenhol van a bringásoknak saját sávja. Azért elég ijesztő volt. Kellene azért kéziféket is szerezni, de a bringaboltban, ahol vettük nem vállalták a rárakását. Megjavítani legalább helyben megtudták (kiszedtek 2 szemet a láncból), az enyémet is elvittem magasítani. Kelleni fognak majd szerszámok is, de nem volt sem a boltban, sem a mellette lévő piacon.
Most kedden voltunk először lakásokat is nézni. Az első tetszett mindkettőnknek a legjobban, nincs még nagyon messze a többihez képest, kellemes a mérete, jó a szobák elrendezése (a második is nagyon jó volt egyébként). Az kiderült, hogy szeretik a hollandok a kombikat (legalábbis az amszterdamikak, elvégre a lakások drágák, ki kell használni a helyet), tehát az olyan elektronikus berendezéseket, amik több funkcióval bírnak. Pl egy kivétellel mindben mikró+grill volt, sütő nem. Az elsőben fagyasztó sem volt, bár egy kisebbet akár lehetett volna venni, csak nem fért volna hol el. Mindnek volt egyébként terasza és biciklitárolója. Valószínűleg jövő pénteken megyünk legközelebb, akkor nézünk a belvároshoz közelebbit. Ez azért is lenne jó, mert közelebb lenne minden, valamint én északon fogok dolgozni, SOm pedig délen, így mindkettőnknek könnyű lenne a munkábajárás.
- 1 karalábé
- fél zeller
- 1 brokkoli vagy karfiol
- 2-3 sárgarépa és fehérrépa
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 vöröshagyma
- friss petrezselyem
- zöldségkocka vagy vegeta, só, cukor, bors, csili
- grízgombóchoz 1 tojás, és 1dl gríz, friss vagy szárított petrezselyem
1. Kockázzuk apróra az egyik hagymát (a másik egészben kell), vágjuk nagyobb kockákra a karalábét, a zellert, krumplit, hasonló méretűre a karfiolt és a brokkolit. Karikázzuk fel a fokhagymát és a répát (ne dőljünk be neki, a répának kell a legtöbb főzési idő, legyen csak kisebb karika).
2. Magas falú edénybe tegyünk egy kis olajat. Ha felmelegedett, tegyük rá a felkockázott hagymát és foghagymát, kicsit dinszteljük. Adjuk hozzá a zöldségeket (kivéve a krumplit) és forgassuk 5 percig.
3. Öntsük fel vízzel, adjunk hozzá fűszereket, sót, cukrot (1 evőkanál), borsot, alaplevet vagy leveskockát és az egész (de pucolt) hagymát. Hagyjuk főni, de figyeljünk rá, nehogy kifusson.
4. Mikor már nem nagyon kemény a répa, adjuk hozzá a krumplit. Főzzük további 10 percig.
5. Mikor már nem nagyon kemény a krumpli, készítsük elő a grízgombócot. Azért nem szabad előbb, mert különben megdermed és kemény lesz. Egy kis tálkába öntsünk kb 1dl grízt. Adjunk hozzá 1 egész tojást és apróra vágott vagy szárított petrezselymet, csipetnyi sót (víz nem kell bele!). Villával alaposan keverjük össze, majd kiskanállal szedjünk belőle és adagoljuk a levesbe (egyszerre félkanálnyit, nagyra megdagad). Figyeljünk arra, hogy ne ott tegyük a levesbe, ahol a legnagyobb az áramlás, különben nem marad egyben.
6. Főzzük még további 5 percig, közben kóstoljuk, jó-e az íze. Több sótól jobban kijön a zödségek íze. Ekkor adhatjuk hozzá a csilit vagy pirospaprikát (a pirospaprika különben megkeseredik).
Megjegyzés: Az egész hagyma, ami belefőtt a levesbe, kicsit áttetszős lesz és megédesedik. Van aki nem szereti, szerintem nagyon finom. A levest lehet még egyéb zöldségekkel is dúsítani, módosítani. Pl zöldborsóval (kevés idő kell annak is), zellerlevéllel, stb. Ha nem sima zöldségeslevest szeretnénk, akkor a 3. lépésben tehetünk hozzá pl szívet, de pl májat csak a legutolsó 5-10 percben!
Paradicsomos-húsos penne (4 főre)
- fél kiló penne tészta- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 nagy vöröshagyma felkockázva
- 2 gerezd fokhagyma felszeletelve
- 1 teáskanál olasz fűszerkeverék (szárított bazsalikom, oregánó, rozmaring, kakukkfű, majoranna, borsfű)
- pirospaprika
- fél teáskanál friss kakukkfű (vagy egy kevés szárított)
- só
- őrölt bors
- fél kiló darált marhahús
- 3 friss bazsalikomlevél feldarabolva (vagy fél teáskanál szárított)
- fél liter sűrített paradicsom
- 1 teáskanál cukor
- 1 evőkanál friss petrezselyem
- reszeltsajt
1. Tegyünk fel egy lábosba vizet. Mikor felforr a víz, adjunk hozzá 1 evőkanál sót. Forraljuk fel újra, majd adjuk hozzá a penne tésztát. Főzzük kb 10 percig, majd öntsük le a vizet róla és hagyjuk megszáradni.
2. Mikor feltettük a vizet forrni, már hozzá is láthatunk ehhez a lépéshez. Vegyünk elő egy nagy és mély serpenyőt. Kenjük be olívaolajjal. Melegítsük fel, majd tegyük bele a feldarabolt vöröshagymát, az olasz fűszerkeveréket. Pirítsuk 5 percig, majd adjuk hozzá a fokhagymát, friss kakukkfüvet, borsot és sót. Főzzük még tovbbi 1 percig, majd ötsük ki tányérba az egyveleget.
3. Az így felszabadult serpenyőbe tegyünk egy pici olajat és sózzuk meg. Miután újra felmelegedett, adagoljuk hozzá a marhát. Nem kell kevergetni, de ha oda akarna égni, vegyük lentebb a lángot. Pár perc múlva megbarnul, ekkor fordítsuk meg főzőlapáttal a húst. Barnítsuk meg ezt az oldalát is.
4. Miután megbanult, adjuk hozzá a hagymás keveréket és a paradicsomszószt. A húst kicsit vagdossuk szét a főzőlapáttal, ha nagyon összeállna. Adjuk hozzá a bazsalikomot és egy teáskanál cukrot. Alacsony hőmérsékleten, lefedés nélkül néha kevergetce főzzük 15 percig.
5. Kóstoljuk meg, fűszerezzük újra ízlés szerint, adjunk hozzá pirospaprikát. Adjunk hozzá még cukrot, ha túl savanyú lenne a paradicsomtól. Ha túl száraz lenne, adjunk hozzá még paradicsomszószt. Adagoljuk hozzá a tésztát és keverjük össze.
6. Tálaljuk, tegyünk rá friss petrezselymet, ízlés szerint hintsük meg sajttal.
Meglepően finom lett. A receptben nem írtam, de mi cheddart tettünk rá.